Wyoming

Ačkoliv se nejbližší pobřeží nachází 700 mil daleko, není pohled na automobil se surfem na střeše v okolí města Jackson ničím neobvyklým. Snake River je již desítky let známá svými perfektními podmínkami pro riversurfing. Jakmile roztaje sníh v nedalekém Grand Teton místní snowboardisté a lyžaři vytáhnou ze svých domovů další hračku – surf. Do tohoto kraje, který je domovem vlků, medvědů grizzly a bizonů míří každoročně také „přespolní“ surfaři, aby vyzkoušeli riversurfing v tomto nádherném prostředí.

Jedna z nejmocnějších řek na západním pobřeží, je v místě zvaném Lunch Counter, doslova zmáčklá okolními skalami, které ženou masu vody do zúžení přes balvany a vznikají tak masivní peřeje. Mezi nimi se tyčí vlna, která je výzvou pro odvážné surfaře. Většina z nich popisuje první pokusy a zejména pak pády jako skok do obří pračky na adrenalin. Po pádu totiž následuje celkem dlouhý čas strávený v divokých peřejích, než je člověk po několika stovkách metrů propuštěn řekou na břeh. Začátky na tomto spotu jsou velmi těžké a není proto divu, že dost nováčků to po pár pokusech vzdá.

V 70. letech pionýři místního riversurfingu, kteří pocházeli z místní kajakářské komunity, museli vyšlapat a vysekat pěšinku dolů k řece, aby mohli zkusit poprvé surfovat na tomto magickém místě. Dnes je v horní části stezky dlážděné parkoviště odkud vede prašná cesta až k řece, kde se shromažďují surfaři, kajakáři, přihlížející, turisté a fotografové raftingových společností. Někdo se přišel opalovat nebo pít pivo,  ale většina sleduje dění na vlně a mumlá slova jako: hustý, blázen, pohoda a podobně.Lunch-Counter-Sunset-River-Surf-Chris-620x310

Nejlepší ježdění je od května do půlky srpna, kdy je řeka zásobována tajícím sněhem z okolních hor. Vlna má nejlepší tvar při průtoku mezi 10 000 – 12 000 kubických stop za sekundu. Většina surfařů na Lunch Counter je místních nebo pravidelně se vracejících. Narozdíl od oceánu může zkušený jezdec trávit na vlně v řece daleko více času, proto zde existují nepsaná pravidla pro přiměřenou dobu strávenou na vlně, aby si zajezdili všichni. Někteří přicházejí brzy ráno, můžete je potkat jak běží bosí nahoru prašnou stezkou, z jejich neoprenu kape voda a spěchají do práce. Další přicházejí během dne a největší nával je odpoledne, kdy se za hezkých dní surfuje až do západu slunce.