Dokážete si představit surfování bez oceánu?  Surfaři, kteří mají to štěstí, že bydlí poblíž spotu, takovou otázku neřeší. Ale my ostatní, kteří to máme za vlnami daleko, ji řešíme celkem často. Abychom mohli surfovat, potřebujeme vlnu….. ale vlny nevznikají pouze v oceánu…… Podívejme se na několik známých i méně známých možností, které již někdo úspěšně vyzkoušel a zdokumentoval.

 

Riversurfing

V řekách, stejně jako v oceánu, vznikají vlny. Na některých se dá velmi dobře surfovat.  Ve světě existuje mnoho známých spotů vyhledávaných surfaři, kteří chtějí zažít pocit ze surfingu ve sladké vodě a další čekají na své objevení! Více informací o riversurfingu najdete zde.

Wavegarden

Zatím nejkvalitnější technologie na tvoření vln. Na uměle vybudované vodní ploše vzniká vlna velmi podobným způsobem jako v oceánu.  Velká masa vody je tlačena silou po povrchu, který svým tvarem způsobuje, že se zvedá a drží tvar vlny.  Stejně jako v bazénu je možné regulovat výšku a sílu vlny podle schopností surfařů. Velkou výhodou je skutečnost, že se vlna, stejně jako při surfování v oceánu, hýbe směrem dopředu a není statická jako u klasických surfových bazénů. Bohužel zatím funguje na světě pouze jedna WaveGarden, která je veřejnosti nepřístupná.

WavePool

Na světě existuje hned několik firem, které umí postavit speciální bazén pro surfing. Silná čerpadla ženou vodu velkou rychlostí přes překážku na dně. Díky tvaru dna a proudění vody vzniká stále na stejném místě kvalitní vlna. Je možné regulovat její výšku i sílu.  Dostatek vody umožňuje jezdit na klasickém prkně. Bazény mají různé rozměry a slouží jak k výuce začátečníků tak i k tréningu pokročilých. Jsou umístěny venku nebo jsou kryté.  Protože jsou finančně velmi náročné na vybudování a provoz, jsou většinou součástí aquaparků nebo jiných komerčních zón.

Flowrider

Nejstarší a světově nejrozšířenější surfový trenažer. Tenký proud vody je hnán velkou rychlostí po měkké podložce a umožňuje tak jízdu na prkně.  FlowRider má tvar vhodný pro začátečníky, FlowBarrel pro pokročilé jezdce. Nevýhodou je nutnost používat speciální prkno.

Wakesurfing

Speciální motorový člun vytváří vlnu, na které je možné surfovat. Dá se jezdit na klasickém surfovém prkně, ale poslední dobou se používají spíše speciální prkna na jízdu na vlně od člunu – wakesurfy. Jsou kratší, mají jiný tvar a povrch. Dají se na nich dělat triky, které spojují dohromady surfing, skate a wake. Tento způsob surfování je u nás rozšířen již několik let a je velmi populární.

Aquapark

Ve většině velkých a dobře vybavených aquaparků  je obrovský bazén se systémem na výrobu mořských vln. V některých z nich je možné  po domluvě  a mimo otevírací dobu využít tyto kvalitní vlny pro surfing. Je to však organizačně a finančně velmi náročné.