Montreal

Montreal je největší město ve frankofonní části Kanady. Je považováno za centrum kultury a designu. Je to město kosmopolitní, velmi příjemné na život, které přitahuje mnoho zajímavých lidí. Když k tomu přidáme fakt, že jím protéká na množství vody velmi bohatá řeka Sv. Vavřince, která spojuje Atlantický oceán s jezerem Ontario, není divu, že právě zde došlo v posledních letech k obrovskému rozmachu riversurfingu.

Vše začalo v roce 2002, kdy kanadský olympionik a trojnásobný mistr světa ve freestyle kayaku Corran Addison poprvé surfoval na místě zvaném Habitat 67.  Zpráva o možnosti surfovat na řece se rychle šířila a brzy došlo k objevení dalších dnes známých spotů  (La Vague a Guy, Right Sides, Chambly).  V Montrealu dokonce vznikly dvě surfové školy, kterými od roku 2003 prošlo přes 15 000 zájemců!

Nejznámější spoty

Klasickým začátečnickým spotem je vlna s názvem La Vague a Guy, která se tvoří blízko u břehu a je ideální na soužití s vaším prknem, tréning pádlování a rovnováhy při vstávání. Pokud na surfu jezdit umíte, toto místo můžete klidně přeskočit a vrhnout se rovnou na známý Habitat 67, kde si dobře zajezdíte. Vlna je vhodná i pro začátečníky, ale jen při vyšším průtoku vody v řece. Když průtok vody klesne pod hranici 7000 kubických stop za sekundu, je těžší vlnu chytit a udržet se v ní, ale má lepší tvar. To je právě čas, kdy místní lokálové surfují nejraději.

Performing-a-cutback-in-Montreal-River-Surfing

Pokud se na Habitat 67 nacházíte na jaře můžete vyzkoušet vlnu s názvem Right Sides, která vzniká napravo od hlavní vlny. Funguje pouze při průtoku nad 8000 kubických stop za sekundu a je určená jen pro zkušené surfaře. Buďte opatrní, vpravo za vlnou je skála a kameny, které můžete při pádu trefit. Nikdy na tomto spotu nesurfujte v létě, nemá dostatek vody a v lepším případě zlomíte pouze prkno.

Poslední spot, který si představíme se jmenuje Chambly. Je to vlna, která funguje nejlépe na jaře. Je populární mezi surfaři i kajakáři. Nástup do ní je pro surfaře těžký, proto často používají pomocné lano. Tento spot je určen pouze pokročilým surfařům a dobrým plavcům. Jsou zde silné proudy, které vás po pádu unášejí dál po řece a je fyzicky poměrně náročné dostat se zpět na břeh, obzvlášť když místo neznáte.